
Jak udrożnić zatkaną rurę kanalizacyjną?
Zatkana rura kanalizacyjna może sprawić duży kłopot – zwłaszcza wówczas, gdy zator znajduje się w rurze od zlewu lub umywalki. Sprawne umycie naczyń, a także poranna toaleta, graniczy wtedy z cudem. Co możemy zrobić, aby uporać się z takim zagadnieniem? Jak udrożnić rurę kanalizacyjną?
Jak się jednak okazuje, sposobów działania jest w takim przypadku całkiem dużo. Również tych sprawdzonych domowych. Warto więc skoncentrować się na takiej, która z jednej strony przyniesie zadowalający efekt, a z drugiej nie będzie kojarzyła się ze zbyt wyczerpującą, trudną pracą. Poniżej proponujemy kilka najpopularniejszych z nich. Może uda się znaleźć wśród nich sposób na odetkanie zatoru w rurze we własnym domu lub apartamencie.
Zanim zaczniemy opisywać sposoby na udrożnienie rur, zastanówmy się, w jaki sposób dochodzi do zatoru w rurze odpływowej. Najczęściej spotykanym błędem i popełnianym przez wiele osób jest wkładanie do odpływu różnych odpadków, takich jak:
- odpadki żywności (duży problem stwarzają głównie elementy tłuste),
- fusy po kawie lub herbacie.
To jednak nie wszystko, ponieważ najwięcej rzeczy wyrzucanych jest do toalet. Zapchanie odpływów od misek ustępowych mogą spowodować odpady higieniczne, takie jak tampony, podpaski lub pieluchy. Do tego papierosy, włosy, a nawet leki. Często w toalecie lądują resztki starego jedzenia np zupy lub sosy. Czasem zator wynika ze zbyt małego odpływu, a także niewystarczającego spadku rur. W tych sytuacjach należy ostrożnie korzystać ze sprzętów takich jak umywalka, toaleta lub zlew.
Które z rur odpływowych są najbardziej narażone na zapchanie?
Oczywistym jest, że problem zatykania się odpływów ma miejsce w miejscach najczęściej używanych. Mamy na myśli łazienki i kuchnie. Zatykane są głównie odpływy w umywalkach, zlewach i toaletach.
Najbardziej narażone na zatkanie są rury o najmniejszej średnicy, ale również te, których spadek jest zbyt mały. Problematycznym zagadnieniem jest dla wielu gospodarstw domowych również zatkana rura kanalizacyjna odpływowa do szamba. Szczególnie ma to miejsce wtedy, kiedy jej sposób zainstalowania odbiega od przyjętych norm. O ewentualnych problemach z zatykaniem się kanalizacji należy pomyśleć zwłaszcza na etapie budowy domu.
Jakie są domowe sposoby udrażniania rur odpływowych – sprawdź pewne rozwiązania!
Skoro posiadamy już wstępne informacje na ten temat, możemy przedstawić konkretne przykłady, jak udrożnić rurę. Bez względu na jej rodzaj oraz miejsce występowania. Poniżej przedstawiamy sposoby domowe, które zwykle nie wymagają dużych inwestycji w profesjonalny sprzęt.
- Do udrażniania rury można wykorzystać wrzącą wodę. Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że metoda ta sprawdzi się tylko w przypadku niedrożności, powodowanych przez składniki, można łatwo rozpuścić np tłuszcz ze zmywanych naczyń. Przygotuj więc wrzącą wodę i wlewaj go do odpływu etapowo – najlepiej po szklance. Przed wlaniem kolejnej sprawdź, czy udało się rozpuścić zator, czy problem dalej występuje.
2, Spirala/żmijka/sprężyna kanalizacyjna – mocno zapchany odpływ powinien zostać potraktowany mechanicznie. Polega to na użyciu narzędzi hydraulicznych do udrażniania. Jednym z takich narzędzi jest spirala kanalizacyjna, którą jest wystarczająco długa i twarda, często z ostro zakończoną końcówką. Należy umieścić ją w rurze, a następnie jednocześnie kręć nią i popychać spiralę w głąb odpływu. W końcu trafiając na zator, majdrować w nadziei na pozbycie się zatoru.
3. Zastosuj ocet i sodę oczyszczoną. Domowe sprawdzone sposoby udrażniania odpływów często polegają na zastosowaniu produktów spożywczych. Jednym z nich są soda oczyszczona i ocet, z których należy przygotować specjalny roztwór. Należy wlać do garnuszka 1/2 szklanki jednego, a następnie drugiego środka, i wymieszać. Całość trzeba wlać do rury i poczekać ok 1 h. To sprawdzony sposób na udrożnienie odpływu wtedy, gdy została zatkana przez włosy lub nagromadzone nieczystości.
Ocet można zastąpić solą. W pierwszej kolejności wymieszaj po pół szklanki obu składników, następnie wlej całą miksturę do odpływu. Po upływie 10 minut zalej go wrzącą wodą i odczekaj ok 1 h. Zapchana rura powinna zostać odetkana. Jeżeli tak się nie stanie to znaczy, że w rurze mogą znajdować się twardsze elementy.

4. Zestaw do mechanicznego czyszczenia kanalizacji TURBOSAN - elektryczny przepychacz odpływów i rur
Najskuteczniejszym sposobem na udrożnienie zapchanych rur jest zestaw TURBOSAN. Jest to obrotowy zestaw podłączany do zwykłej wkrętarki. Dzięki obrotom łańcuch wprawiony w ruch obrotowy potrafi usunąć każdego rodzaju zabrudzenie. Jest łatwy w użyciu. Może obsłużyć go każdy. W asortymencie jest sporo głowic do wyboru: głowice czyszczące i wiercące. Do wyboru są zestawy do czyszczenia i udrażniania rur o różnych średnicach, od 40-220mm i większych.